2017—2018

6 Οκτωβρίου 2017

2 Οκτωβρίου 2017

11 Σεπτεμβρίου 2017

Το ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΣΠΕΡΧΕΙΑΔΑΣ επισκέφθηκε ο Πανοσιολογιότατος π. Θεόκλητος Μπρούζης, ο οποίος και συνομίλησε με τους μαθητές, στα πλαίσια της Θεματικής Εβδομάδας

Η Α΄ Τάξη του ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΣΠΕΡΧΕΙΑΔΑΣ εκκλησιάστηκε στον Ι.Ν. Αγίου Νικολάου Σπερχειάδας τιμώντας τη μνήμη των Αγίου Κωνσταντίνου και Ελένης

Η Β΄ Τάξη του ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΣΠΕΡΧΕΙΑΔΑΣ πραγματοποίησε Διδακτική Επίσκεψη στη Βιομηχανική Περιοχή Λαμίας (Εργοστάσιο CHIPITA) και στην Αγία Μαρίνα.

Το ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΣΠΕΡΧΕΙΑΔΑΣ πραγματοποίησε Διδακτική Επίσκεψη στην Υπάτη (Βυζαντινό Μουσείο) και στα Λουτρά Υπάτης (Υδροθεραπευτήριο)

Η Α΄ και Β΄ Τάξη του ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΣΠΕΡΧΕΙΑΔΑΣ πραγματοποίησε Ημερήσια Εκπαιδευτική Εκδρομή σε Δελφούς, Ιτέα και Γαλαξίδι στα πλαίσια Εκπαιδευτικού Προγράμματος της Περιφέρειας Στερεάς Ελλάδας με θέμα: «Τοπική Ιστορία και Εκπαίδευση»

Στο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΣΠΕΡΧΕΙΑΔΑΣ έγινε ενημέρωση για τον εμβολιασμό και τη σημασία του για την καταπολέμηση των ασθενειών, από κλιμάκιο του Κέντρου Υγείας Μακρακώμης, αποτελούμενο από τους:  Αλεξιά Σταύρο, Διευθυντή του Κέντρου Υγείας Μακρακώμης, Τσίρου Ελένη, Επισκέπτρια Υγείας και Χονδρογιάννη Σοφία και Παπαναγιώτου Ειρήνη, Νοσηλεύτριες. Παράλληλα έγινε έλεγχος των Βιβλιαρίων Υγείας Παιδιού των μαθητών και τους δόθηκαν οι απαραίτητες οδηγίες.

Στο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΣΠΕΡΧΕΙΑΔΑΣ πραγματοποιήθηκε άσκηση της Πυυροσβεστικής Υπηρεσίας Μακρακώμης με υποθετικό σενάριο πυρκαγιάς και διάσωση τραυματιών από το λεβητοστάσιο και τον 1ο όροφο του κτιρίου, η οποία στέφθηκε από απόλυτη επιτυχία. Το σχεδιασμό και συντονισμό της άσκησης είχε ο Αντιπύραρχος Αθανάσιος Παπασταμούλης.

Η Γ΄ Τάξη του ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΣΠΕΡΧΕΙΑΔΑΣ πραγματοποίησε Ημερήσια Εκπαιδευτική Εκδρομή στην Αθήνα, για να παρακολουθήσει τη θεατρική παράσταση της Τραγωδίας «Ἑλένη» του Ευριπίδη.

Η Α΄ Τάξη του ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΣΠΕΡΧΕΙΑΔΑΣ εν όψει της εορτής του Πάσχα, πραγματοποίησε επίσκεψη στο Εκκλησιαστικό Γηροκομείο Σπερχειάδας «Μαίρη και Αθανάσιος Ακρίδας». Εκεί οι μαθήτριες τραγούδησαν τα κάλαντα του Λαζάρου στους φιλοξενούμενους γέροντες και τους πρόσφεραν συμβολικά δώρα. Συμπτωματικά η επίσκεψή μας συνέπεσε με την επίσκεψη του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτου Φθιώτιδας κ.κ. Νικολάου.

Το ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΣΠΕΡΧΕΙΑΔΑΣ τίμησε την επέτειο της Εθνεγερσίας του 1821, την Παρασκευή 23 Μαρτίου 2018 με σχολική εορτή και την Κυριακή 25 Μαρτίου 2018 συμμετέχοντας στις εορταστικές εκδηλώσεις του Δήμου Μακρακώμης (Δοξολογία, Επιμνημόσυνη Δέηση στο Μνημείο Πεσόντων, Μαθητική Παρέλαση)

Το Γυμνάσιο Σπερχειάδας γιόρτασε τις Αποκριές με παραδοσιακό γλέντι, με τη πολύτιμη συμβολή του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων

Με την ευλογία του Πανοσιολογιοτάτου Δαυίδ και τη φροντίδα του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων το Γυμνάσιο Σπερχειάδας έκοψε τη Βασιλόπιτά του για το Νέο Έτος. Οι τυχεροί μαθητές δέχτηκαν συμβολικό δώρο από το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων.

Η Γ΄ Τάξη του Σχολείου μας πραγματοποίησε ημερήσια εκδρομή στο Βόλο (Μουσείο Πλινθοκεραμοποιΐας Τσαλαπάτα, Μουσείο Θεόφιλου, Μακρυνίτσα)

Με φροντίδα της Γ΄ Τάξης στολίσαμε το Χριστουγεννιάτικο Δέντρο του Σχολείου μας.

Το Γυμνάσιο Σπερχειάδας εκκλησιάστηκε στον πανηγυρίζοντα Ιερό Ναό του Αγίου Νικολάου

Η Α΄ και Β΄ Τάξη του Σχολείου μας εκκλησιάστηκε στον Ιερό Ναό του Αγίου Δημητρίου

Το Γυμνάσιο Σπερχειάδας συμμετείχε στους εορτασμούς για την επέτειο του ΌΧΙ, στη Δοξολογία στον Ι.Ν. Αγίου Νικολάου, όπου ο Διευθυντής του εκφώνησε τον πανηγυρικό της ημέρας, στην κατάθεση στεφάνων στο μνημείο των ηρώων και στη μαθητική παρέλαση που επακολούθησε.

Με φροντίδα του Δήμου Μακρακώμης πραγματοποιήθηκε και φέτος η δωρεάν διανομή πορτοκαλιών στους μαθητές.

Στο Σχολείο πραγματοποιήθηκε εορταστική εκδήλωση για την επέτειο του ΌΧΙ, παρουσία αγωνιστών της Εθνικής Αντίστασης, οι οποίοι μετέδωσαν τις εμπειρίες τους στους μαθητές και τιμήθηκαν από το Σχολείο

Η Β΄1 Τάξη του Σχολείου μας εκκλησιάστηκε στον πανηγυρίζοντα Ιερό Ναό του Αγίου Δημητρίου

Στο Γυμνάσιο Σπερχειάδας πραγματοποιήθηκε άσκηση σε περίπτωση σεισμού.

Η Α΄ Τάξη του Σχολείου πραγματοποίησε διδακτική επίσκεψη στο Ιστορικό και Λαογραφικό Μουσείο Δικάστρου και στο Νερόμυλο του χωριού.

Το Σχολείο μας όπως, όλα τα σχολεία της Ελλάδας, διεξήγαγε δραστηριότητες στα πλαίσια της ημέρας σχολικού αθλητισμού.

Στο Γυμνάσιο Σπερχειάδας πραγματοποιήθηκε Αγιασμός εν όψει του Νέου Σχολικού Έτους.