2018—2019

2 Οκτωβρίου 2018

14 Σεπτεμβρίου 2018

11 Σεπτεμβρίου 2018

Ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του Γυμνασίου Σπερχειάδας οργάνωσε Εκδήλωση Αποφοίτησης για τη Γ΄ Τάξη του Σχολείου  (φωτογραφίες - βίντεο αποφοίτησης)

Το ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΣΠΕΡΧΕΙΑΔΑΣ βράβευσε τους μαθητές που διακρίθηκαν φέτος σε μαθητικούς αγώνες αθλοπαιδειάς Γυμνασίων (φωτογραφίες - βίντεο)

Η Α΄ Τάξη υπό την επίβλεψη της κ. Τσίμπρου Γιάννας παρουσίασε Εκδήλωση Φιλαναγνωσίας και Ψηφιακής Εφαρμογής πάνω σε 2 βιβλία παιδικής Λογοτεχνίας

Στα πλαίσια της Θεματικής Εβδομάδας και με αφορμή την ενότητα Διατροφή και Υγεία, οι μαθητές όλων των τάξεων προετοίμασαν και πήραν ένα υγιεινό πρωινό στο χώρο του Σχολείου υπό την επίβλεψη των εκπαιδευτικών Γιολδάση Γεωργίας και Φλώρου Μαρίας (φωτογραφίες)

Το ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΣΠΕΡΧΕΙΑΔΑΣ επισκέφτηκε η Παιδοψυχολόγος κ. Χριστίνα Παυλέτση, στα πλαίσια της Θεματικής Εβδομάδας, η οποία μέσω βιωματικών δράσεων διαπραγματεύθηκε με τους μαθητές θέματα που τους απασχολούν, όπως σχολικό άγχος, εντάσεις κ.α. (φωτογραφίες)

Το ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΣΠΕΡΧΕΙΑΔΑΣ επισκέφτηκε η Ολυμπιονίκης της Ατλάντα ΝΙΚΗ ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗ, η οποία συνομίλησε με τους μαθητές σχετικά με το Αθλητικό Ιδεώδες. (Φωτογραφίες - Βίντεο)

Το ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΣΠΕΡΧΕΙΑΔΑΣ εκκλησιάστηκε στον Ι.Ν. Αγίου Νικολάου

Η Γ΄ Τάξη του ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΣΠΕΡΧΕΙΑΔΑΣ επισκέφθηκε το Γενικό Λύκειο Σπερχειάδας για να ενημερωθεί σχετικά με αυτόν τον τύπο Σχολείου (φωτογραφίες)

Το ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΣΠΕΡΧΕΙΑΔΑΣ επισκέφτηκε ο Πανοσιολογιώτατος Θεόκλητος Μπρούζης, στα πλαίσια της Θεματικής Εβδομάδας, ο οποίος συνομίλησε με τους μαθητές για τη θέση της Γυναίκας στο Χριστιανισμό. (φωτογραφίες)

Το ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΣΠΕΡΧΕΙΑΔΑΣ επισκέφτηκε το Γηροκομείο Σπερχειάδας «Μέριμνα Γήρατος Αθανάσιος και Μαίρη Ακρίδα». (Βίντεο)

Η Γ΄ Τάξη του ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΣΠΕΡΧΕΙΑΔΑΣ επισκέφθηκε το ΕΠΑ.Λ. Μακρακώμης για να ενημερωθεί σχετικά με αυτόν τον τύπο Σχολείου (Φωτογραφίες)

Το ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΣΠΕΡΧΕΙΑΔΑΣ συμμετέχει στον Ημιμαραθώνιο Σπερχειού «Αθανάσιος Ακρίδας» (Φωτογραφίες)

Εορτασμός 25ης Μαρτίου (Φωτογραφίες - Βίντεο)

Στο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΣΠΕΡΧΕΙΑΔΑΣ πραγματοποιήθηκε Αποκριάτικη Εκδήλωση με τη συνεργασία τοὖ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΓΟΝΕΩΝ ΚΑΙ ΚΗΔΕΜΟΝΩΝ (φωτογραφίες - βίντεο)

Η Β΄ Τάξη του ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΣΠΕΡΧΕΙΑΔΑΣ πραγματοποίησε Εκπαιδευτική Εκδρομή στην Αθήνα, στο Ελληνικό Μουσείο Αυτοκινήτου και  συμμετείχε στο πρόγραμμα Κυκλοφοριακής Αγωγής “Drive” (φωτογραφίες)

Πραγματοποιήθηκε επίσκεψη στο Γυμνάσιο Σπερχειάδας της κ. Τσίρου, επισκέπτριας Υγείας του Κ.Υ. Μακρακώμης και του κ. Πίγκου, οδοντιάτρου και έγινε ενημέρωση των μαθητών για θέματα στοματικής υγιεινής (φωτογραφίες)

Το ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΣΠΕΡΧΕΙΑΔΑΣ παρακολούθησε στο χώρο ΠΑΝΘΕΟΝ τη Θεατρική Παράσταση «Ο Φιλάργυρος» του Μολιέρου από τη Θεατρική Σκηνή «Oνειροπόληση» του Θεάτρου Κάτια Δανδουλάκη (φωτογραφίες).

Το ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΣΠΕΡΧΕΙΑΔΑΣ, με τη φροντίδα του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων και τις ευλογίες του Αιδεσιμοτάτου Γεωργίου Δημαρά, έκοψε την Πρωτοχρονιάτικη Βασιλόπιτά του. Τυχερός ο καθηγητής κ. Σκλάβος και οι μαθητές Σοφία Κ. Νάνσυ Χ. Χριστίνα Ζ., Κώστας Θ. και Δημήτρης Φ. Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους σύσσωμο το Δ.Σ. του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του Γυμνασίου, ο Πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου Μακρακώμης Κώστας Μέρρας και ο Πρόεδρος της Τ.Κ. Σπερχειάδας Γεώργιος Μανίτας (φωτογραφίες).

Το ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΣΠΕΡΧΕΙΑΔΑΣ εκκλησιάστηκε στον Ι.Ν. Αγίου Νικολάου, τιμώντας τη μνήμη των Τριών Ιεραρχών.

Το ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΣΠΕΡΧΕΙΑΔΑΣ εκκλησιάστηκε στον Ι.Ν. Αγίου Νικολάου. Στην επιστροφή συγκεντρώθηκαν τρόφιμα τα οποία διενεμήθησαν με διακριτικότητα σε οικογένειες εμπερίστατες (φωτογραφίες). Κατόπιν με επιμέλεια της κ. Ταμπούκα Βασιλικής διοργανώθηκε εορτή αφιερωμένη στο πνευματικό νόημα των Χριστουγέννων (φωτογραφίες).

Η Γ΄ ΤΑΞΗ του ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΣΠΕΡΧΕΙΑΔΑΣ επισκέφτηκε το Γηροκομείο Σπερχειάδας, όπου συναντηθήκαμε με τον Σεβασμιώτατο Μητροπολίτη Φθιώτιδος κ. Νικόλαο (φωτογραφίες)

Με επιμέλεια της Γ΄ Τάξης στολίστηκε το Χριστουγεννιάτικο Δέντρο του Σχολείου μας (φωτογραφίες)

Το ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΣΠΕΡΧΕΙΑΔΑΣ εκκλησιάστηκε στον Ι.Ν. Αγίου Νικολάου

Το ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΣΠΕΡΧΕΙΑΔΑΣ τίμησε την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940 με εκδήλωση στο Σχολείο την Παρασκευή 26 Οκτωβρίου 2018, την επιμέλεια της οποίας είχε η Φιλόλογος κ. Πανάγου Βασιλική. Την Κυριακή 28 Οκτωβρίου 2018 το ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΣΠΕΡΧΕΙΑΔΑΣ συμμετείχε στις εορταστικές εκδηλώσεις του Δήμου Μακρακώμης (Δοξολογία, Κατάθεση Στεφάνων, Μαθητική Παρέλαση)