ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ΒΙΝΤΕΟ ΜΕ ΤΙΣ ΔΡΑΣΕΙΣ ΜΑΣ

«ΥΙΟΘΕΣΙΑ ΠΑΙΔΙΟΥ» ΜΕΣΩ ΤΗΣ ACTION AID

Από το 2006 το Γυμνάσιο Σπερχειάδας είναι ανάδοχος της μικρής Χόφια στην Τανζανία. Με συνεισφορές των μαθητών έχουμε πετύχει ώστε η μικρή Χόφια να μπορεί να φοιτά σε Σχολείο της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης στη χώρα της και να οραματίζεται ένα καλύτερο μέλλον. Το 2021 η Χόφια ενηλικιώθηκε και το Σχολείο μας «υιοθετεί» τον Jeremia από την Τανζανία επίσης.

ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΤΡΟΦΙΜΩΝ ΓΙΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΓΚΗ

Εν όψει των εορτών των Χριστουγέννων και του Πάσχα οι μαθητές συγκεντρώνουν τρόφιμα, τα οποία με την απαραίτητη διακριτικότητα προωθούνται σε οικογένειες που τα έχουν ανάγκη.

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ ΙΕΡΩΝ ΕΙΚΟΝΩΝ

Στα πλαίσια των Μαθημάτων των Θρησκευτικών και της Ιστορίας, οι μαθητές της Β΄ Τάξης του Γυμνασίου Σπερχειάδας ασχολούνται με την κατασκευή Ιερών Εικόνων και παράλληλα εντρυφούν στο ρόλο που αυτές διαδραματίζουν στη Χριστιανική Πίστη και Λατρεία. Κάθε μαθητής δημιουργεί την εικόνα του Αγίου ή της Εορτής που φέρει το όνομά του και, αφού αυτές εκτεθούν στο τέλος του έτους στο Σχολείο, καθένας παίρνει την εικόνα στο σπίτι του ως προσωπική ευλογία. Κατασκευάζεται επίσης μικρός αριθμός εικόνων του Αγίου Νικολάου, πολιούχου της Σπερχειάδας, οι οποίες είναι στη διάθεση του Διευθυντή και χαρίζονται σε διακεκριμένους επισκέπτες του Σχολείου ως αναμνηστικό δώρο.

ΣYMMETOXH ΣΤΟΝ ΗΜΙΜΑΡΑΘΩΝΙΟ ΣΠΕΡΧΕΙΟΥ

Το Γυμνάσιο Σπερχειάδας συμμετέχει κάθε έτος στον Ημιμαραθώνιο Σπερχειού «Αθανάσιος Ακρίδας», τόσο αγωνιστικά, όσο και με περίπτερο.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗΣ ΧΑΡΤΙΟΥ, ΓΙΑΛΙΟΥ, ΠΛΑΣΤΙΚΩΝ, ΜΠΑΤΑΡΙΩΝ ΚΑΙ ΠΛΑΣΤΙΚΩΝ ΚΑΠΑΚΙΩΝ