2019—2020

· 27 Σεπτεμβρίου 2019

· 11 Σεπτεμβρίου 2019

Δείτε το βίντεο της Αποφοίτησης της Γ΄ Τάξης ΕΔΩ

ΔΕΝ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΗΚΑΝ AΛΛΕΣ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ ΛΟΓΩ ΤΩΝ ΜΕΤΡΩΝ ΚΑΤA ΤΗΣ ΔΙΑΔΟΣΗΣ ΤΟΥ COVID-19

Στο Γυμνάσιο Σπερχειάδας πραγματοποιήθηκε εκδήλωση για την παγκόσμια ημέρα της Ελληνικής Γλώσσας

Οι μαθητές της Β΄ και Γ΄ Τάξης του Γυμνασίου Σπερχειάδας παρακολούθησαν τη θεατρική παράσταση "Μαρία Πολυδούρη" , με τη Φωτεινή Φιλοσόφου και το Νίκο Γιάννακα, στους ρόλους της Μαρίας Πολυδούρη και του Κώστα Καρυωτάκη. (φωτογραφίες)

Με φροντίδα της Εντεταλμένης Δημοτικής Συμβούλου Μακρακώμης με αρμοδιότητες Παιδείας και Πολιτισμού κ. Λαμπρινής - Λυδίας Ρήγα έγινε ενημέρωση των μαθητών του Γυμνασίου Σπερχειάδας για μέτρα πρόληψης και αντιμετώπισης της Γρίπης, από τον κ. Τσελέπη Χρήστο, Ιατρό Παθολόγο και Πρόεδρο του Δημοτικού Συμβουλίου Μακρακώμης  (φωτογραφίες)

Η Σχολική Κοινότητα του Γυμνασίου Σπερχειάδας έκοψε την Βασιλόπιτά της με φροντίδα του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων. Την εκδήλωση ευλόγησε ο πατέρας Γεώργιος Δημαράς και παρέστη σύσσωμο το Δ.Σ. του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων, ο Σύλλογος Καθηγητών και οι μαθητές του Σχολείου. Τυχεροί μαθητές οι: Αθανασία Κ., Θάνος Μ., Κατερίνα Σ. και Ηλίας Μπ.. Το φλουρί της πίτας των εκπαιδευτικών κέρδισε η κ Λάτσιου. (φωτογραφίες)

Το Γυμνάσιο Σπερχειάδας τίμησε τη μνήμη των Τριών Ιεραρχών

(φωτογραφία)

Χριστουγεννιάτικη Εκδήλωση με Παραδοσιακούς Χορούς (βίντεο)

Το Γυμνάσιο Σπερχειάδας εκκλησιάστηκε στον Ι.Ν. Αγίου Νικολάου

Η Γ΄ Τάξη του Γυμνασίου Σπερχειάδας πραγματοποίησε Ημερήσια Εκπαιδευτική Εκδρομή στα Μετέωρα και στα Τρίκαλα (φωτογραφίες)

Το Γυμνάσιο Σπερχειάδας, όπως κάθε χρόνο, επισκέφτηκε τη «Μέριμνα Γήρατος Αθανάσιος και Μαίρη Ακρίδα». Οι μαθητές τραγούδησαν τα κάλαντα και Χριστουγεννιάτικα τραγούδια στους φιλοξενούμενους εκεί γέροντες και τους προσέφεραν συμβολικά δώρα. Εκεί συναντηθήκαμε με το Σεβασμιώτατο Μητροπολίτη Φθιώτιδος κ.κ. Συμεών. Ο Σεβασμιώτατος κατόπιν συνοδοιπόρησε με τους μαθητές και επισκέφθηκε το Γυμνάσιο Σπερχειάδας όπου παρακολούθησε μια μικρή Χριστουγεννιάτικη εκδήλωση και οπτικό υλικό με τις δράσεις του Σχολείου. Στο τέλος συνομίλησε με τους μαθητές, τους έδωσε νουθεσίες και συμβουλές και φωτογραφήθηκε μαζί τους. (φωτογραφίες)   (βίντεο)

Στη Λαμία η Εισαγγελία Πρωτοδικών βράβευσε τους αριστούχους μαθητές των Γυμνασίων του Νομού Φθιώτιδας. Από το Γυμνάσιο Σπερχειάδας βραβεύθηκαν οι μαθητές: Ελισάβετ Γ., Αθανάσιος Σκουτ. και Ευδοκία Καρ. (φωτογραφίες)

Στο Γυμνάσιο Σπερχειάδας πραγματοποιήθηκε άσκηση για περίπτωση σεισμού (φωτογραφίες)

Με επιμέλεια της Γ΄ Τάξης στολίστηκε το Χριστουγεννιάτικο δέντρο του Σχολείου μας (φωτογραφίες)

Απονομή διακρίσεων των μαθητών του Γυμνασίου Σπερχειάδας στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Φυσικής (φωτογραφίες)

Το Γυμνάσιο Σπερχειάδας εκκλησιάστηκε στον Ι.Ν. Αγίου Νικολάου

Επέτειος Πολυτεχνείου (φωτογραφίες - βίντεο)

Το Γυμνάσιο Σπερχειάδας συμμετείχε στον εορτασμό της Επετείου του ΟΧΙ από το Δήμο Μακρακώμης (βίντεο)

Το Γυμνάσιο Σπερχειάδας οργάνωσε, με επιμέλεια της κ. Χαριλάου, γιορτή για την 28η Οκτωβρίου 1940 (φωτογραφίες)

Το Γυμνάσιο Σπερχειάδας πραγματοποιεί Αθλητικές Εκδηλώσεις στα πλαίσια της 6ης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού (φωτογραφίες)

Αγιασμός εν όψει της νέας σχολικής χρονιάς, χοροστατούντος του Πανοσιολογιωτάτου Θεοκλήτου. Στον Αγιασμό παρέστησαν και απηύθυναν χαιρετισμό στους μαθητές: ο Δήμαρχος Μακρακώμης κ. Γεώργιος Χαντζής, η εντεταλμένη Δημοτική Σύμβουλος με αρμοδιότητα την Παιδεία κ. Λαμπρινή Ρήγα, ο Πρόεδρος της Δ.Κ. Σπερχειάδας κ. Νικόλαος Τζιβελέκας τα Προεδρεία των Συλλόγων Γονέων και Κηδεμόνων Γυμνασίου και Λυκείου Σπερχειάδας και αρκετοί γονείς. (φωτογραφίες)