ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΑΠΟ / ΓΙΑ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ

· Τη Δευτέρα 15-4-2019 πραγματοποιήθηκε στο Γυμνάσιο Σπερχειάδας Επιμορφωτική Συνάντηση της Σ.Ε.Ε. Φιλολόγων Στερεάς Ελλάδας κ. Παπαντωνίου Ελένης και των Φιλολόγων του Γυμνασίου Σπερχειάδας και των ομόρων Γυμνασίων (Μακρακώμης και Λιανοκλαδίου).

Στους παρακάτω συνδέσμους θα βρείτε το υλικό που με ευγένεια μας παραχώρησε η κ. Παπαντωνίου

¨ Λογοτεχνία, σύντομη προσέγγιση (.ppsx)

¨ Σχεδιασμός Διδασκαλίας ΤΟΚΙΟ (.pdf)

¨ ΤΟΚΙΟ - Κάσδαγλης (.ppsx)

¨ Η καταστροφή των Ψαρών (.ppsx)

· ΑΕΙΦΟΡΟΣ ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΚΑΙ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ

(ΧΑΡΙΛΑΟΥ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ, Αγγλικής Φιλολογίας)

· ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ 2016 (Θεατρικό)

(ΧΑΡΙΛΑΟΥ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ, Αγγλικής Φιλολογίας)

· ΟΔΥΣΣΕΙΑ ι 523-630 (Σχέδιο Μαθήματος)

(ΛΟΥΚΑ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ, Φιλόλογος MEd)

· ΒΑΛΚΑΝΙΚΟΙ ΠΟΛΕΜΟΙ (Σχέδιο Μαθήματος)

(ΛΟΥΚΑ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ, Φιλόλογος MEd)

· Αλέξ. Παπαδιαμάντη, «Το μοιρολόγι της φώκιας»

(ΠΑΛΙΟΥΡΑ ΧΡΙΣΤΙΝΑ, Φιλόλογος)

·    Γλώσσα και Γλωσσικές Ποικιλίες: Ειδικές Γλώσσες

(ΠΑΛΙΟΥΡΑ ΧΡΙΣΤΙΝΑ, Φιλόλογος)

· Ελισάβετ Μουτζάν - Μαρτινέγκου «Αυτοβιογραφία»

(Τσιούμας Αναστάσιος, Φιλόλογος)

· Την 1η Απριλίου 2015, στη Λαμία, στο Πολιτιστικό Κέντρο του Δήμου Λαμιέων, πραγματοποιήθηκε Σεμινάριο των Φιλολόγων Ν. Φθιώτιδας, που συνδιοργανώθηκε από το Σύνδεσμο Φιλολόγων Ν.  Φθιώτιδας και τη Σχολική Σύμβουλο Φιλολόγων Φθιώτιδας κ. Καλλιόπη Πολυμέρου.

Το Σεμινάριο περιελάμβανε:

· Δειγματική Διδασκαλία στην Ηθική Φιλοσοφία σε μαθητές Λυκείων της Λαμίας, από τη Σχολική Σύμβουλο Φιλολόγων Αχαΐας κ. Ζωή Αντωνοπούλου. (Δείτε ΕΔΩ το βίντεο κι ΕΔΩ την παρουσίαση)

· Εισήγηση της κ. Ζωής Αντωνοπούλου με θέμα: «Διδακτικές Προσεγγίσεις στη Φιλοσοφία» (Δείτε ΕΔΩ το βίντεο κι ΕΔΩ την παρουσίαση)